بهبود کارکرد ربات های پرنده به لطف پروژه “تانگو” گوگل

یکی از ربات های تحقیقاتی ناسا به لطف گوگل توانست بسته ارتقای بزرگی را دریافت کند. این دو شرکت بزرگ که چندی پیش همکاری خود را در این زمینه آغاز کرده بودند، موفق شده اند تا با ادغام پروژه “تانگو” گوگل که یک تلفن هوشمند می باشد، از حسگرهای استفاده شده در آن برای کمک به ربات SPHERES ناسا بهره برداری کنند. این حسگرها قابلیت تشخیص و ترسیم محیط پیرامون این ربات را در فضا فراهم می سازند. ربات SPHERES رباتی است با رنگ روشن و در اندازه یک توپ والیبال که برای گردش به دور ایستگاه فضایی بین المللی و کمک به فضانوردان طراحی شده است. تا قبل از دریافت این بسته ارتقا، SPHERES تنها قادر خواهد بود با استفاده از امواج فراصوت و فروسرخ اقدام به تشخیص مسیر حرکت و محیط پیرامون خود کند ولی با ارائه این بسته ارتقا ناسا امیدوار است بتواند ربات های پرنده را به نقطه ای برساند که بتوانند کارایی بیشتری در ایستگاه فضایی بین المللی داشته باشند و بدون نیاز به کنترل انسانی بتوانند قادر به حرکت و انجام فعالیت های متفاوت و مفید باشند.

 

“تری فانگ” رئیس گروه رباتیک هوشمند مرکز تحقیقاتی “اِیمز” ناسا در این باره می گوید: “این یک بسته ارتقای معمولی نیست. ما از به روزترین فناوری های پیشرفته در این ارتقا استفاده کرده ایم تا به ما در پاسخگویی به چند سئوال مهم کمک کنند. برخی از این سئوالات عبارتند از: چگونه ربات ها می توانند به انسان ها کمک کنند که در فضا زندگی و کار کنند؟ در صورتی که انسانها به کمک ربات ها موفق به کشف دنیاهای دیگری شوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا امکان وقوع این اتفاق در آینده نزدیک وجود خواهد داشت؟”. همکاری ناسا و گوگل که تابستان گذشته آغاز شد، و پس از آغاز این همکاری تا به حال آزمایش هایی جهت سنجش عملکرد SPHERES در نقاطی با جاذبه صفر نیز انجام شده است که احتمالاً نتیجه آن طی ماه های آتی، ارسال یک تلفن هوشمند “تانگو” به فضا باشد.

 

SPHERES قادر است با استفاده از فشاردهنده گازی تعبیه شده در آن اقدام به حرکت در فضا کند. از این ربات در حال حاضر تنها برای جابجا کردن اشیا حین آزمایشات علمی و کمک به فضانوردان برای انجام تعمیرات ضروری و یا کارهای خیلی ساده استفاده می شود. گرچه ناسا تصویر بزرگتری برای این ربات در آینده متصور می شود: اینکه روزی SPHERES بتواند ایستگاه فضایی بین المللی را ترک کرده، و خارج از این ایستگاه به دنبال دنیاهایی دیگر بگردد و به طور خلاصه اکتشاف را به مرحله ای جدید برساند و یا در مقیاسی بزرگتر امکان سفرهای فضایی طولانی را فراهم کند.

جالب است بدانید “تانگو” اولین تلفن هوشمند گوگل نیست که جهت کمک به سمت ایستگاه فضایی بین المللی ارسال می شود! در سال ۲۰۱۱ نیز یک Nexus S جهت تجهیز SPHERES به حسگرهای هوشمندتر به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شده بود.

محبوب ترين ها
دسته بندی مطالب وبلاگ
آخرین نظرات ارسالی کاربران